2021-01-19 19:36:00

RM@Schools - EIT Raw Material program (H2020) Projekt – bojanje s mineralima

U prosincu 2020. učenici OŠ Bogumila Tonija  s učiteljicama Ružom Barbarić Librić, prof. likovne kulture, Ivanom Matić, prof. matematike i fizike i Snježanom Horvatić, prof. geografije, sudjelovali su u realizaciji projekta RM@Schools – bojanje s mineralima unutar EIT Raw Material programa (H2020), koje provodi Rudarsko- geološko naftni fakultet iz Zagreba u suradnji s Rudnikom sv. Barbara iz Ruda i Gradskom knjižnicom Samobor.
Izložbu možete pogledati na poveznici.

RM@Schools - EIT Raw Material program (H2020) Projekt – bojanje s mineralima

Cilj projekta je omogućiti samoborskim školama tj. njihovim učenicima i učiteljima, doticaj s jednom komponentom projekta i to konkretno s RM@Art Toolkit-om. RM@ArtToolkit je kutija u kojoj se nalaze pigmenti za pet boja, zajedno s dvije keramičke zdjelice (slične mužaru) u kojima se usitnjava ili miješa boja, ulje lana za osnovu boje te mali primjerci minerala od kojih su pigmenti dobiveni. U školu su pristigli svi potrebni materijali (RM@ArtToolkit kutija, slikarska platna, plakat) za realizaciju projekta – navedeno su dostavili Silvija Turk iz Gradske knjižnice u Samoboru i Marko Cvetković s Rudarsko – geološko naftnog fakulteta.

Učiteljice su odabrale 7. d razred za realizaciju projekta. Projekt je realiziran u u tjednu od 14. do 19. prosinca 2020. Učiteljice Ivana Matić i Snježana Horvatić pripremile su uvodno predavanje učenicima u kojem su učenicima predstavile projekt i upoznale učenike s građom Zemlje, različitim vrstama minerala i ruda iz kojih se dobivaju pigmenti, za što se koriste i njihovom rasprostranjenošću u svijetu. Učiteljica Ruža Barbarić Librić prezentirala je učenicima povijest izrade slika i ilustracija različitim tehnikama oslikavanja i korištenjima boja te pigmentima koji su sastavni dio boja. Pokazala im je proces pripreme boja za koji su potrebna tri glavna sastojka:

Žutanjak Pigment u prahu Voda

Sam proces izrade tempere pomoću jajeta je prilično jednostavan. Prvo se priprema pigment (usitnjava se i melje ukoliko je potrebno), zatim se razdvaja žutanjak od bjelanjka, a potom se miješaju voda i žutanjci i to na način da na svaki žutanjak ide pola do pune žličice vode. Nakon toga se u posebnoj posudici dodaje voda i u pigment kako bi se dobila konzistencija paste. Na kraju se u jednakim omjerima pomiješaju žutanjci i pasta od pigmenta. Ta smjesa se miješa dok nije potpuno homogena i nakon toga se može krenuti sa slikanjem. Motiv slike bio je ulaz u Rudnik sv. Barbare u Rudama.

Projekt je su uspješno izveden, a realizirane likovne radove (slike),  koje su izložene u Gradskoj knjižnici u Samoboru možete pogledati i u virtualnoj izložbi na stranici https://issuu.com/silvija.turk/docs/rm_art_issuu . Završetkom ovog projekta ostvareni su odgojno obrazovni ishodi 7. razreda iz likovne kulture, geografije, fizike i međupredmetnih tema učiti kako učiti, osobni i socijalni razvoj i građanski odgoj i obrazovanje. Učenici su naučili vrste stijena i minerala, gdje su rasprostranjeni, naučili su za što se koriste minerali, kako nastaju pigmenti, iz čega se vade i dobivaju pigmenti,  s čim ih je najbolje miješati i nanositi na slikarsko platno ili slikarski papir i upoznali su se sa praktičnom primjenom znanosti.

 

 


Osnovna škola Bogumila Tonija Samobor