Povijesna grupa na Državnoj smotri projekata iz građanskog odgoja i obrazovanja

Članovi Povijesne grupe sada sedmih razreda sudjelovali su na Državnoj smotri projekata iz građanskog odgoja i obrazovanja s projektom ''Samoborce na sunce!'', nažalost, zbog trenutne situacije online. Oni su prvi našoj školi, ali i u gradu Samoboru koji su sudjelovali na ovoj smotri.

U prošloj školskoj godini učenici Povijesne grupe tada šestih razreda i njihova mentorica profesorica Sandra Sinković uključili su se u Projekt građanin. Projektom pod nazivom ''Samoborce na sunce!'' cilj im je bio razvijati odgovorno ponašanje prema povijesnom naslijeđu, očuvati kulturnu baštinu našeg zavičaja i upoznati širu javnost s najstarijim novčićima sjeverozapadne Hrvatske, Samoborcima.

Projekt su odradili prema pravilima Projekta građanin. Nakon što su izabrali problem kojim će se baviti, istražili su važnost problema, razmislili kako riješiti problem, a zatim upoznali širu javnost i nadležne institucije kako bi pomogli da se problem riješi.

Evo što učenici kažu o svom radu na projektu:

Još u petom razredu dok smo na satovima povijesne grupe proučavali prošlost našeg grada, osobito su nas se dojmili novčići pod imenom Samoborci, koji su najstariji kovani novčići pronađeni na našem području. Razgovarajući s drugim učenicima, ali i odraslima u našoj sredini otkrili smo da mnogi od njih ne znaju kako je jedan od najstarijih naroda koji su živjeli na samoborskom području Kelti i kako su upravo oni prvi kovali novac na području današnje Hrvatske.

U sklopu projekta građanin odlučili smo to promijeniti budući da su novčići Samoborci, pronađeni u blizini Okića, zapravo najstariji kovani novac koji je nastao na području sjeverozapadne Hrvatske.

Prvo smo mi naučili sve o novčićima – pročitali smo svu dostupnu literaturu i posjetili Samoborski muzej, gdje nam je kustosica ispričala još mnoge zanimljivosti o Samoborcima.

Proučavali smo Ustav Republike Hrvatske i ostale zakone i pravilnike koji su vezani uz naš problem. Iz Ustava smo naučili da predmeti od osobitog kulturnog i povijesnog značenja imaju osobitu zaštitu Republike Hrvatske. U Zakonu o muzejima smo saznali da svi muzejski predmeti koji su upisani u inventarnu knjigu stječu status kulturnog dobra, a u Zakonu o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara kako kulturna dobra predstavljaju nacionalno blago. U Pravilniku o određivanju kulturnih predmeta koji se smatraju nacionalnim blagom država članica Europske unije smo pročitali da su kulturni predmeti arheološki objekti stariji od 100 godina, a iz Statuta grada Samobora smo saznali kako grad Samobor u svom djelokrugu obavlja poslove od lokalnog značaja koji se odnose na obrazovanje i kulturu, kao i da promiče društveni i gospodarski napredak radi vrednovanja lokalnih posebnosti.

Zatim smo krenuli istraživati koliko stvarno naši sugrađani znaju o Samoborcima metodom anketiranja. Anketirali smo učenike naše škole i odrasle osobe iz naše sredine (učitelje, učiteljice, roditelje, trenere i susjede). Saznali smo da više od polovice naših ispitanika nije znalo da su najstariji novčići koji su nastali na području sjeverozapadne Hrvatske nađeni u blizini Samobora, niti su čuli za novčiće pod imenom Samoborci, dok većina onih koji su čuli ne znaju kako izgledaju niti gdje se čuvaju.

Nakon što smo utvrdili važnost problema te ga istražili, nametnulo se pitanje kako riješiti ovaj problem. Postavili smo si i pitanje s kim bi bilo dobro razgovarati, kome se obratiti za rješavanje postavljenog problema.

Od svih mogućih ideja koje su nam pale na pamet, a koje bi nam donijele željene rezultate odlučili smo se za izradu suvenira s motivom novčića, kao što se majice, kape, magneti, naušnice, platnene vrećice i slično.

S planom akcije upoznali smo ravnateljicu, naše učitelje i učiteljice na učiteljskom vijeću, te učenike na Vijeću učenika. Zatim smo posjetili i gradonačelnika, gospodina Krešu Beljaka, kojem smo predstavili naše rješenje problema i zamolili ga da nam pomogne u izradi suvenira. Gradonačelnik nas je rado saslušao dok smo mu prezentirali svoj projekt. Zahvalio nam je na trudu pri izradi projekta, te ponudio punu podršku i pomoć pri realizaciji.

Iako nam je obećao da će izraditi suvenire do obilježavanja Dana grada Samobora, nažalost zbog trenutne epidemiološke situacije i epidemije korona virusa to još nije realizirano. Nadamo se da će kad se situacija smiri i naši suveniri ugledati svijetlo dana!

Sandra Sinković, prof.

objavio: Petra Birman   datum: 18. 3. 2021.